Facebook Twitter
Haber & Duyurular
Dünya'da Tasectan
Tasectan 2011 yılından itibaren başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede güvenle kullanılmaktadır.
 
 
2014 Nisan ayında Viyana'da yayınlanan Tıp Dergisi Clinicum'da;
 
Gerek bebek ve çocuklarda, gerekse yetişkinlerde kullanımı hakkında deneyimlerini paylaşan hekim ve eczacılar Tasectan'ın etkili ve güvenilir olduğunda birleştiler!
 
Avusturyalı meslektaşları tarafından 2013`te "AVUSTURYA`NIN EN İYİ ÇOCUK DOKTORU"
seçilen Dr.Voitl ishal tedavisinde Tasectan'ı öneriyor!
 
Tasectan'ın bebek ve çocuklar tarafından kolay kullanılmasını ve eczanelerde reçetesiz olarak ulaşılabilmesini faydalı bulan Dr.Voitl ishal nedeniyle su kaybı oluşabileceğini dikkat çekerek, bu duruma Tasectan ile müdahale edilebileceğini belirtiyor.

Tasectan'ı seyahate çıkacakların yanına alması gereken bir ürün olarak tanımlayan Dr. Voitl bağırsak duvarında koruyucu bir tabaka oluşturan Tasectan'ın antidiareik ve antimikrobiyal etkisinin kanıtlanmış olmasına önem veriyor.
 
 
Mag. Karin Eichinger, Eczacı, Viyana

Hastalar açısından - özellikle çocuk ve yaşlılar için - en avantajlı tarafı iyi tolere edilmesi ve kolay kullanımı. Diğer ishal tedavi ürünlerine kıyasla avantajı ise "Etki Mekanizması".
  Kendim kullandığımdan beri Tasectan’ın bir hayranı oldum!

Tasectan'ı hastaya tavsiye ederken bu ürünün ishalin kaynağına etki ettiği belirtilmelidir. Üstelik Tasectan'a nerede ve ne zaman ihtiyaç duyulacağı da bilinemez. Uzak yerlere seyahat edeceklere, haftasonu sırt çantasını alıp yola çıkanlara, günübirlik seyahat edeceklere tavsiye edilmeye değer! Doktor tarafından verilen antibiyotik veya diğer tedavi edici ilaçlarla birlikte Tasectan ishal semptomlarından kurtulmak için alınabilir.
 
 
Dr. Regina Hammer, Pratisyen Hekim, Viyana

"Tasectan her yaşa uygun bu nedenle kullanım açısından sorunsuz"
  Tasectan, etkinliği eskiden beri bilinen tannik asit kompleksini bir jelatin kompleksi ile birleştiriyor. Tannik asit aşırı miktarda sıvının bağırsak lümenine geçmesini önlüyor, bu da dışkının koyulaşmasını sağlıyor. Buna ek olarak jelatin tannat bağırsak duvarının mukoproteinleri ile birlikte bir kompleks oluşturarak teması önlüyor, bu da enflamasyonun azalmasına ve bağırsak geçirgenliğinin normale dönmesine etki ediyor. Koruyucu tabaka sayesinde bağırsak duvarının kalıcı zarar görmesi de önlenmiş oluyor.

Tasectan, her yaş için uygun, bu nedenle kullanım açısından sorunsuz. Yetişkinler için kapsül, çocuklar için kolayca suda çözülebilen saşe formları mevcut. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kullanım için doktora danışılmalıdır. Tasectan 12 ila maksimum 24 saat içerisinde etki ediyor. Tasectan kullanımı yanı sıra bol miktarda sıvı alınmasına da dikkat edilmeli. Tasectan, bence her seyahate çıkanın çantasında olması gereken bir ürün.
 
 
Dr. Michael Wanke, Başhekim, Dahiliye Bölümü, Bezirkskrankenhaus Schwanz

"Tasectan’ın etkisi mukozaya yapışan protein bazlı bir koruyucu tabaka oluşturma yeteneğine dayanmaktadır. Enflamasyondan sorumlu mukoproteinlerle bir kompleks oluşturur ve zararlı maddelerin dışkı ile dışarı atılmalarını sağlar. Bu şekilde akut ishal ile etkili şekilde mücadele edilir."
  Tasectan enflamasyona uğrayan bağırsak mukozasını bir film tabakası ile kaplayan, böylece zararlı etkilerden koruyan, bir jelatin ve tannik asit bileşiminden oluşur. Bu sayede patojenler ve toksik maddeler artık bağırsak mukozasında tahribat yapamazlar. Jelatin tannat kompleksinin etkisi mukozaya yapışan ve enflamasyona sebep olan mukoproteinler ile bir kompleks oluşturan, protein bazlı bir film oluşturmasına dayanmaktadır. Zararlı maddeler dışkıyla birlikte dışarı atılır. Bağırsak duvarının daha fazla tahrişe uğraması da jelatin tannat koruyucu tabakası sayesinde azalır veya önlenir. Enflamasyon riski azalır ve patojenler bağırsaktan atılır. Ayrıca; Tasectan dehidratasyon ve elektrolit kaybını giderir, böylece bağırsaktaki dengeyi olumlu yönde etkiler. Bu sayede akut ishal ile etkili biçimde mücadele edilmiş olur. Jelatin tannat değişime uğramadan mideden geçer. Emilmez ve bağırsak lümeni içerisinde kalır. Tasectan`ın sistemik farmakolojik veya immunolojik bir etkisi tanımlanmamıştır. Tasectan ne bağırsak motilitesini ne de bağırsak florasını etkiler.

Klinik çalışmalarda (Carratero et al.2009, Allegrini et al. 2012) tek başına ORS (oral rehidrasyon sıvısı) uygulamasına kıyasla ishalin süresinin, sıklığının ve dışkının kıvamının olumlu yönde etkilendiği görülmüştür. Yan etkiye rastlanmamıştır. Tasectan'ın etkisi hızlı başlar ve 12 saate kadar ishale bağlı klinik semptomların düzelmesi beklenebilir.

Çocuklarda ve yaşlılarda kullanılabilmesi bir avantaj.

Toparlayacak olursak; Tasectan, sebebinden bağımsız olarak akut ishale müdahale de değerli bir tedavi seçeneğidir. Bunların dışında ürün 3 yaşın altındaki çocuklar için de kullanılmaktadır. Bugüne kadar yan etki raporlanmamıştır. Bağırsak florası ve motilitesi etkilenmez. Ürün emilime uğramamaktadır. Tasectan reçetesiz olarak eczaneleren sağlanabiliyor.